L-Carnityn
Karnityna organiczny związek chemiczny. W organizmach jest syntetyzowany w wątrobie, nerkach i mózgu z aminokwasów (lizyny i metioniny) i pełni rolę w transporcie kwasów tłuszczowych z cytozolu do mitochondriów. Dość obficie występuje w mięśniach.
Ponieważ karnityna u człowieka pochodzi z dwóch źródeł: jest syntetyzowana i dostarczana z pożywieniem, bywa nazywana substancją witaminopodobną. Jest ona naturalnie występującą substancją w organizmie. Głównym źródłem karnityny w żywności są mięso i przetwory mleczne. Najbogatsze w karnitynę są baranina,wołowina, wieprzowina i ryby. Mniej L-karnityny zawiera mięso z drobiu. Pokarmy pochodzenia roślinnego (warzywa, owoce) zawierają tylko śladowe ilości karnityny.
Karnityna nie podlega metabolizmowi. W nerkach ulega filtracji w kłębuszkach nerkowych, a następnie prawie w całości wchłaniana zwrotnie w kanalikach nerkowych. U osób zdrowych na ogół nie stwierdza się niedoboru karnityny, gdyż biosynteza i codzienna dieta zaspokaja potrzeby organizmu. Jednakże niedobory karnityny mogą pojawiać się u osób niedożywionych, przy nieprawidłowej, ubogiej diecie, a także u osób na diecie wegańskiej lub w schorzeniach nerek czy wątroby.
Skutki niedoboru karnityny
- osłabienie lub zaniki mięśni szkieletowych (miopatia)
- niewydolność mięśnia sercowego(kardiomiopatia)
Zastosowanie lecznicze karnityny
– miażdżyca tętnic (badania sugerują, iż karnityna może mieć pozytywny wpływ na metabolizm w niedokrwionym mięśniu
– niewydolnosc krazenia
– uszkodzenia mięśni
– pomocniczo w leczeniu otyłości
– Niektóre badania wskazują, ze doustnie przyjmowana karnityna zmniejsza masę tkanki tłuszczowej, a zwiększa masę tkanki mięśniowej i obniża uczucie zmęczenia, co może prowadzić do utraty wagi u niektórych osób.
Masa mięśniowa
L-karnityna jest doskonałą bronią dla „hardgainerów” w fazie budowania masy. Suplementacja L-karnityną może pomóc zwiększyć siłę i ułatwi trenowanie z większymi ciężarami.
Kości
Starzenie się przyczynia się do utraty masy kostnej co jest głównym problemem wielu starszych osób i kobiet po menopauzie. Utrata masy kostnej zwiększa szanse na złamania, osteoporozę, zapalenie stawów i inne choroby kości. Biorąc L-karnitynę można spowolnić ten proces i poprawić strukturalne mikro właściwości kości.
Poprawienie pracy serca
L-karnityna służy przede wszystkim do ochrony przez chorobami serca. Kilka badań klinicznych wykazało, że karnityna może być używana do leczenia anginy. Stosowanie jej powoduje, że zmniejsza się potrzeba stosowania kolejnych leków. Tym, którzy mieli wcześniej anginę i stosowali karnitynę w czasie choroby, mogą wcześniej bez bólu trenować. Niektóre badania wykazały, że przyjmowanie L-karnityny po zawale serca zmniejsza znacznie szanse na wystąpienie kolejnego ataku.
Leczenie nerek
Twoje nerki produkują naturalną karnitynę, lecz u osób z chorobą nerek występuje niedobór karnityny. Zalecane jest wówczas spożywanie karnitny w celu uzupełnienia niedoboru tego aminokwasu.
System odpornościowy
L-karnityna służy jako przeciwutleniacz, który pomaga unikać szkody wyrządzonym przez wolne rodniki na zdrowych komórkach. Spożywanie karnityny może pomóc gdy masz katar lub masz do czynienia z różnymi sezonowymi alergiami.
Funkcja mózgu
Osoby starsze szukają czegoś co pozwoli im na 100% funkcjonowanie mózgu pomimo upływu wieku. L-karnityna pomaga chronić mózg przez stresem jak i chorobami związanymi z wiekiem. Karnityna pozwala na lepsze funkcjonowanie mózgu przez dłuższy czas.