ostatnia aktualizacja – lipiec 2014
HT-100 (doustny preparat znany jako halofuginone) ma na celu zmniejszanie zapalenia, zmniejszanie tworzenia tkanki bliznowatej (zwłóknienia) oraz wzmacnianie procesów regeneracyjnych mięśni dotkniętych DMD. W przeciwieństwie do innych leków doświadczalnych w leczeniu DMD, HT-100 nie kieruje się na konkretną mutację, co czyni go potencjalnie przydatnym dla wszystkich pacjentów z DMD. Lek ten ma szansę stać się zastępstwem dla sterydów.
„Nadmierny stan zapalny i włóknienie mięśni może kolidować z regeneracją mięśni i może być istotną barierą dla niektórych terapii które są obecnie rozwijane i testowane, jak choćby wymiana genów” powiedziała Jane Larkindale, wiceprezes MDA „Leki takie jak HT-100 mają potencjał do stosowania jako samodzielny lek lub w połączeniu z innymi metodami leczenia.”
„Zwłóknienie mięśni jest bezpośrednio związane z rokowaniem choroby, siłą mięśniową i funkcjami ruchowymi. Ponadto, zwłóknienie tworzy fizyczną barierę utrudniającą innym terapiom DMD dotarcie do docelowej tkanki mięśniowej. Zmniejszając nadmiar kolagenu związany z włóknieniem, HT–100 może zapewnić zarówno bezpośrednie korzyści kliniczne w zakresie sprawności fizycznej jak i pomoc w torowaniu drogi dla innych metod leczenia DMD,” dodaje Kathryn Wagner, M.D., Ph.D., dyrektor w Center for Genetic Muscle Disorders w Kennedy Krieger Institute i profesor neurologii w Johns Hopkins School of Medicine.
Producentem leku jest firma Akashi Therapeutics (wcześniej Halo Therapeutics, która była częścią spółki Dart Therapeutics). Współzałożycielem firmy jest dr Benjamin Seckler, a prezesem Marc B. Blaustein. Zmiana nazwy ma za zadanie odzwierciedlenie postępów firmy w rozwoju leków na dystrofię mięśniową Duchenne’a. Nowa nazwa pochodzi od mostu Akashi–Kaikyo w Japonii, który ma najdłuższe przęsło centralne na świecie. Most ten zbudowano po ogromnej tragedii, podczas której zatonął prom z dziećmi na pokładzie. Inżynierom, którzy go budowali przyświecał pomysł, który miał na celu pokazanie jak tragedię można obrócić w nowe możliwości. I tak samo myślą pracownicy firmy Akashi. Wierzą, że poprzez rozwijanie wielu leków, przeznaczonych do leczenia dystrofii mięśniowej Duchenne’a zwiększają prawdopodobieństwo sukcesu i uratują obecnie żyjącą generację dzieci z DMD. Most Akashi ma symbolizować połączenie obiecującej nauki i skutecznych metod leczenia. W ten sposób połączono dwie firmy w jedną, której najważniejszym i jedynym zadaniem jest znalezienie leku dla dzieci z DMD. Dwa najbardziej zaawansowane produkty firmy Akashi Therapeutics to HT-100 – lek przeciwzapalny i przeciwzwłóknieniowy oraz DT-200 – „budowniczy mięśni”
W 2012 roku preparat HT-100 otrzymał status leku sierocego zarówno w USA jak i w Europie. Status ten daje szereg unikalnych korzyści dla producenta takich jak zmniejszenie lub wyeliminowanie opłat rejestracyjnych, gwarancja wyłączności rynkowej przez 10 lat po wprowadzeniu na rynek, a w Europie dodatkowo scentralizowane upoważnienie do wprowadzenia leku we wszystkich państwach członkowskich.
„Znalezienie leku na DMD to wyścig z czasem„, powiedział Marc Blaustein, prezes Akashi Therapeutics. „Status leku sierocego dla HT-100 w UE i USA pomoże nadać tempa naszej misji, którą jest dostarczanie bezpiecznej i skutecznej terapii na DMD dla pacjentów i ich rodzin, tak szybko jak to możliwe.”
15 lipca 2013 rozpoczęto próbę kliniczną z tym lekiem w pięciu dużych ośrodkach badawczych w USA. Faza 1b/2a objęła 30 chłopców w wieku od 6 do 20 lat, zarówno chodzących jak i niechodzących, przyjmujących i nieprzyjmujących sterydy. Pacjenci zostali podzieleni na 5 grup, z których każda otrzymała inną dawkę leku. Próba miała charakter otwarty czyli nie było grupy placebo. Rozpoczęto testowanie farmakokinetyki (sposobu wykorzystywania leku), bezpieczeństwa i tolerancji eksperymentalnego leku.
Na badanie tego leku i sprawne przeprowadzenie I i II fazy badań, producent otrzymał dofinansowanie w kwocie 500 000$. Planowano ukazanie się HT-100 na rynku na rok 2018.
Niestety badania na pacjentach z DMD zostały wstrzymane kilka miesięcy później, 23 grudnia 2013. Równolegle do próby klinicznej na pacjentach było prowadzone badanie toksyczności na psach. Zwierzętom podano dużo wyższą dawkę leku niż pacjentom i pojawiły się znaczne skutki uboczne (nie podano jakie).
Firma Halo uznała, że ta informacja nie powinna spowodować zatrzymania prób, gdyż chłopcy przyjmowali znacznie niższe dawki leku i nie było żadnych niepokojących skutków ubocznych. Postanowiono, że nie będą zwiększać dawek i będą kontynuować badanie. Jednak po zgłoszeniu tych wiadomości do FDA, komisja zadecydowała o zatrzymaniu próby do wyjaśnienia.
Przerwa i analiza trwała 6 miesięcy i po zakończeniu tego procesu FDA wyraziło zgodę na wznowienie prób w takiej samej formie, w jakiej były dotychczas prowadzone.
3 lipca 2014 roku ogłoszono też wstępne pozytywne wyniki przeprowadzonej analizy, które sugerują obiecujące oznaki aktywności biologicznej i korzystny profil bezpieczeństwa preparatu HT-100.
Testowana dawka to 0,3-1,2 mg. Podawana była przez 92 dni. W tym czasie nie stwierdzono żadnych działań niepożądanych ani tez klinicznie znaczących skutków ubocznych.