Zapotrzebowanie energetyczne

 Organizm osoby przewlekle chorej funkcjonuje zupełnie inaczej niż organizm osoby zdrowej, a co za tym idzie, ma inne potrzeby. Przewlekła choroba zwiększa zapotrzebowanie energetyczne organizmu. Jednocześnie podczas długotrwałej choroby zaburzone zostają funkcje metaboliczne, co skutkuje zmniejszonym wchłanianiem składników odżywczych, takich jak białka,węglowodany oraz tłuszcze. W związku z tym należy zadbać o ich zwiększoną podaż, a także o to, aby były one jak najlepszej jakości.

Przy każdej chorobie przewlekłej szczególną wagę należy przywiązać do zwiększonego zapotrzebowania na energię. Ponieważ chorzy często nie mają apetytu, mają trudności z gryzieniem i przełykaniem – ważne jest, aby znaleźć skondensowane źródła energii.  Zapewnienie osobom przewlekle chorym diety pokrywającej wszystkie ich potrzeby jest bardzo trudne, ponieważ często występuje u nich permanentny brak apetytu. Dodatkowo ciągły brak sił, osłabienie, trudności w poruszaniu się sprawiają, że osoba chora często nie ma możliwości przygotowania sobie pełnowartościowego posiłku.

Jeśli chory ma trudności z przyjmowaniem lub przyswajaniem pokarmów, dobrym rozwiązaniem jest uzupełnienie diety gotowymi preparatami odżywczymi, które są tak zbilansowane, aby pokrywać specyficzne potrzeby żywieniowe osoby przewlekle chorej. Gotowe preparaty odżywcze są bardzo dobrym źródłem energii, zawierają 1,5 kcal w 1 ml, co oznacza, że niewielką porcją pokrywają znaczną część zapotrzebowania energetycznego.

Dbając o dobrze zbilansowaną dietę, uzupełnioną gotowymi preparatami odżywczymi do picia, ograniczymy ryzyko wystąpienia złego stanu odżywienia osoby borykającej się z przewlekłą chorobą.

 Objawy niedozywienia organizmu

Pojęcia „niedożywienie” używa się na określenie złożonego stanu klinicznego, który jest skutkiem przedłużonego niedoboru składników jakościowych, wchodzących w skład ważnych struktur regulujących metabolizm komórek, tkanek lub całego organizmu (głównie soli mineralnych, witamin, pierwiastków śladowych). Istnieją dwie podstawowe postaci niedożywienia:

  • ilościowe – utrata masy ciała, wychudzenie, wycieńczenie organizmu,
  • jakościowe – niedobór poszczególnych składników jakościowych.

Niedobory żywności są szczególnie niebezpieczne u dzieci. Im szybciej organizm się rozwija, tym bardziej dotkliwe dla niego jest niedożywienie. Duże niedobry pokarmowe  mogą zahamować rozwój fizyczny i intelektualny dziecka w stosunku do prawidłowo odżywianych rówieśników.

Odżywczy nutridrink jest to wysokoenergetyczny, płynny preparat odżywczy. Nutridrink to dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego, który zapewnia porcję niezbędnych witamin i składników odżywczych w niewielkiej objętości. Nutridrink jest używany w leczeniu niedożywienia organizmu. Może być jedynym źródłem pożywienia lub stanowić uzupełnienie diety.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *