Nowe technologie dla osób niepełnosprawnych: ruszył portal Cyfrowa Integracja

Czytnik kolorów dla niewidomych, kombinezon bioniczny umożliwiający chodzenie osobom sparaliżowanym, kuchenka, która sama wyczuwa garnek – to jedne ze 100 produktów, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie osobom z niepełnosprawnościami, prezentowanych na nowym portalu Cyfrowa Integracja. Strona jako pierwsza w Polsce informuje o technologiach w zasięgu ręki, które mogą zmienić całe życie.

Cyfrową Integrację tworzy zespół Fundacji Integracja. Znajdują się na nim produkty dedykowane osobom niepełnosprawnym, ale nie tylko. Dzięki stronie udowadniamy, że nie trzeba wydawać milionów na specjalistyczne sprzęty; często wystarczy darmowa aplikacja na smartfona lub odpowiednia funkcja w „zwykłym” urządzeniu, by odmienić czyjeś życie.

Użytkownicy mają dostęp do aktualności ze świata nowych technologii, opinii ekspertów dotyczących dostępnych rozwiązań, testów przeprowadzonych przez użytkowników z niepełnosprawnościami. Najważniejszym elementem serwisu jest tzw. Wirtualna Wystawa. To baza ponad 100 dostępnych produktów i technologii cyfrowych. Artykuły podzielone są na cztery różne kategorie w zależności od ich przeznaczenia: do domu, pracy, komunikacji i rehabilitacji.

cyfr_integracja

Adresatami Cyfrowej Integracji są nie tylko osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności, ale też ich opiekunowie, rodziny, osoby starsze, pracodawcy, przedstawiciele szkolnictwa, producenci sprzętu i rozwiązań informatycznych. Publikowane na portalu informacje mają przeciwdziałać wykluczeniu cyfrowemu oraz w ciekawy i przystępny sposób udostępniać wiedzę o nowych technologiach.

– 30 lat temu, kiedy usiadłem na wózku, nie było komputerów, dostępu do internetu, telefonów komórkowych, smarfonów ani tabletów. Przełom technologiczny dzieje się na naszych oczach. Ale w tym wszystkim zasadnicze jest pytanie: co robić, aby nie wykluczyć tych, którzy do tej pory byli wykluczeni z codziennego życia? Jestem przekonany, ze przyszłość jest w naszych rękach – mówi Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji. – Wszystko już zostało wymyślone, tylko nie wszyscy rozumieją, że należy z tego umiejętnie korzystać – dodaje.

Portal został oficjalnie uruchomiony 28 listopada podczas XVIII Wielkiej Gali Integracji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *